Młodzi powodują najwięcej wypadków?

Młodzi muszą się wyszaleć – każdy z nas zna to powiedzenie, które zazwyczaj stosowane jest, gdy ktoś młody zrobi coś nieprzyzwoitego, naruszającego zasady społeczne. Jednak młodość za kierownicą często zamienia się w brawurę i brak przewidywania zdarzeń, które przez swoją lekkomyślność możemy spowodować na drodze, a które często kończą się tragedią innych osób.

Nie bez przyczyny pojawił się stereotyp kierowcy BMW – bo komuż z nas nie zajechała drogi stara BM’ka, zazwyczaj prowadzona właśnie przez młodego kierowcę? Jednak czy oby na pewno najmłodsi kierowcy są odpowiedzialni za większość wypadków w naszym kraju? Badania ekspertów Ubea.pl miały odpowiedzieć na powyższe pytanie.

Informacje podane przez Komendę Główną Policji wskazują, że największą liczbę, bo 8326 wypadków w 2019 roku spowodowały osoby w wieku 25-39 lat. Na drugim miejscu były osoby w wieku 40-59 lat ( 7142 wypadki) i na trzecim dopiero kierowcy w wieku 18-24 lata z 4910 wypadkami. Sprawców w wieku powyżej 60. lat było 4465.

Trudno prawidłowo zanalizować powyższe wyniki, ponieważ istnieją dość duże różnice w liczbie uprawnionych do kierowania osób w danych grupach wiekowych. Innymi słowy kierowcy w wieku 25-39 lat mogą powodować najwięcej wypadków, ponieważ może być to największa grupa kierujących. Nie istnieją statystyki, które określałyby liczbę samochodów zarejestrowanych na osoby z poszczególnych grup wiekowych, dlatego w przeprowadzonych badaniach skupiono się na skutkach wypadków i porównaniu częstości ofiar śmiertelnych i obrażeń ciała na skutek spowodowanych wypadków. Statystyki przedstawiają się następująco:

Kierowcy w wieku 19-24 lata: 9,4 osoby zabitej oraz 131 osób rannych na 100 wypadków.
Kierowcy w wieku 25-39 lat: 8,6 osoby zabitej oraz 122 osoby ranne na 100 wypadków.
Kierowcy w wieku 40-59 lat: 8,3 osoby zabitej oraz 117 osób rannych na 100 wypadków.
Kierowcy w wieku pow. 60 lat: 9,2 osoby zabitej oraz 116 osób rannych na 100 wypadków.

Wyniki te wskazują, że osoby młode jak i w średnim wieku powodują najwięcej wypadków tragicznych, zakończonych czyjąś śmiercią. Z drugiej strony seniorzy okazują się być najbezpieczniejszymi dla otoczenia, ponieważ w stu spowodowanych przez nich wypadkach, obrażeń ciała doznaje 116 osób.

Jest jednak i pozytywna wiadomość! W ciągu ostatnich lat sukcesywnie spada liczba wypadków powodowanych przez osoby młode – w 2010 roku było to 30 proc. wszystkich wypadków, natomiast w 2019 roku to już 24 proc.

Czy jednak wiek kierowcy ma znaczenie, jeśli w wypadku tracimy osobę bliską lub własne zdrowie? Dlatego tak ważnym jest dbanie o własne bezpieczeństwo i finansowe zabezpieczenie przed skutkami wypadku, które może nam dać odpowiednie ubezpieczenie AC oraz ubezpieczenie na życie.

Szukasz najkorzystniejszego ubezpieczenia? Zadzwoń do nas bądź odwiedź jedno z naszych biur w Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu lub Będzinie, a my pomożemy dobrać Ci właściwą polisę i dokonać formalności.

Współpracujemy

Klient 16
Klient 15
Klient 13
Klient 12
Klient 10
Klient 9
Klient 7
Klient 6
Klient 5
Klient 4
Klient 3
Klient 2
Klient 1
Klient 17