Poruszając temat pijanych kierowców, którzy są zmorą polskich dróg – według policyjnych statystyk dziennie w Polsce zatrzymuje się ok. 250 osób kierujących pojazdem w stanie nietrzeźwości – trzeba zacząć od wyjaśnienia kilku zasad dotyczących ubezpieczenia.
Polisa OC chroni wyłącznie pasażerów kierowcy, który brał udział w wypadku – innymi słowy pasażerowie mogą liczyć na zadośćuczynienie za zaistniałe szkody osobowe. Kierowca, gdy jest sprawcą kolizji (nawet jeśli jest trzeźwy) na taką ochronę nie może liczyć, chyba że posiadał ubezpieczenie AC lub NNW. Czy jednak kierowca, który jest pod wpływem alkoholu lub w stanie nietrzeźwości otrzyma świadczenia z wymienionych polis?
Odpowiedź brzmi: NIE. Na świadczenia nie może również liczyć rodzina kierowcy w przypadku poniesionej przez niego w wypadku śmierci. Wystarczy więcej niż 0,2 promila alkoholu we krwi, by pożegnać się z jakimikolwiek świadczeniami.
Czy świadczenia mogą być odebrane osobom podróżującym z nietrzeźwym kierowcą?
Odpowiedź brzmi: TAK. Zakłady ubezpieczeniowe zastrzegają sobie prawo do niewypłacenia odszkodowania z polisy NNW osobom, które świadomie podróżowały z nietrzeźwym kierowcą. Mimo tego przysługują im świadczenia z polisy OC sprawcy wypadku.
Nie trzeba chyba nikogo uświadamiać, że wsiadanie do jednego auta z nietrzeźwym kierowcą jest skrajnie nieodpowiedzialne i dopuszczenie do takiej sytuacji jest łamaniem prawa. Osoba, która podróżuje z kierowcą pod wpływem alkoholu musi liczyć się z konsekwencjami prawnymi, zdrowotnymi, a nawet ze śmiercią.
Jeśli jesteś odpowiedzialnym kierowcą i chcesz zabezpieczyć swoje zdrowie i życie, a także życie i zdrowie swoich pasażerów, zadzwoń do naszego konsultanta lub odwiedź jedno z biur Centrum Ubezpieczeń Rey14, a my pomożemy dobrać Ci odpowiednią polisę.