Choć hejt jest zjawiskiem stosunkowo nowym, to z całą pewnością jest to zjawisko negatywne, które rozwinęło się wraz z rozwojem Internetu, a zwłaszcza mediów społecznościowych. Słowo hejt pochodzi od angielskiego słowa „hate”, czyli nienawidzić, dlatego też osoba nosząca miano hejtera to osoba umieszczająca w Internecie obraźliwe komentarze, szerząca mowę nienawiści, obrażająca, prowokująca do kłótni – wszystko po to, by wywołać złe samopoczucie u osoby hejtowanej.

Motywy hejtera:
– chęć zaistnienia w Internecie
– chęć obrażania innych osób
– siła wynikająca z bycia anonimowym
– skrajne poglądy polityczne
– uprzedzenia wobec określonych grup społecznych itp.
– próba odreagowania negatywnych emocji
– zazdrość wobec osób bogatszych, odnoszących sukcesy.

Hejt jest wypadkową spędzania w cyberprzestrzeni każdej wolnej chwili. Jest to efekt uboczny przeniesienia swojego życia do Internetu i dzielenia się z innymi życiem prywatnym za pomocą zdjęć, filmów, a także wypowiada swoich opinii i poglądów. Dajemy w ten sposób pretekst hejterom do komentowania i oceniania tego, co robimy poza szkołą i pracą. Grupą najbardziej narażoną na skutki hejtu są dzieci, choć tak naprawdę z hejtem w Internecie bardzo często nie dają sobie rady nawet dorośli. W większości przypadków rodzice osoby dręczonej w cyberprzestrzeni nawet nie zdają sobie z tego sprawy, ponieważ dziecko nie chce uchodzić za donosiciela, co wiązałoby się z wykluczeniem z grona rówieśników. Każdy rodzic powinien pamiętać o jednej zasadzie – hejt to nie zwykłe dokuczanie, to PRZEMOC PSYCHICZNA. Psychologowie podają kilka symptomów, które towarzyszą dzieciom będącym ofiarami hejtu – są to sygnały, których opiekun nie powinien lekceważyć:

– unikanie szkoły
– utrata zainteresowania np. rezygnacja ze swoich pasji/hobby
– częste zmiany nastroju
– problemy z zasypianiem i jedzeniem
– brak życia społecznego
– choroby bez wiadomych przyczyn np. bóle głowy i brzucha

W wielu przypadkach hejt prowadzi do depresji, stanów lękowych, a w skrajnych przypadkach nawet do samobójstwa. Ważnym jest, by mieć pod kontrolą to, co dziecko robi w cyberprzestrzeni, by wyjaśnić dziecku temat hejtu i ograniczać czas, jaki podopieczni spędzają na urządzaniach mobilnych.

Jeśli już dowiemy się, że nasze dziecko padło ofiarą hejtu, należy natychmiast reagować. Wykonujemy zdjęcia lub zrzuty ekranu wszystkich treści obraźliwych. Warto również zapisać stronę i jej adres url, aby zapobiec usunięciu dowodów. Ze zgromadzonymi materiałami kierujemy się na komisariat Policji, gdzie zgłaszamy sprawę. Dowody należy zachować również na potrzeby ewentualnej rozprawy sądowej. Hejt według polskiego prawa stanowi naruszenie dóbr osobistych, a nawet przestępstwo pomówienia lub znieważenia, dlatego hejterowi grozi kara grzywny, a także ograniczenia lub pozbawienia wolności.

Jedną z przyczyn niezgłaszania hejtu na Policję przez osoby dorosłe, jest strach przed opłatami sądowymi i kosztami wynajęcia adwokata. Dlatego też Towarzystwo Ubezpieczeniowe UNIQA wprowadziło rozszerzenie do ubezpieczenia NNW dla dzieci, które zwraca koszty:

– wynagrodzenia radcy prawnego/adwokata
– opłat sądowych i innych wydatków w postepowaniu administracyjnym i sądowym
– tłumaczeń dokumentów potrzebnych obronie
– opłat i kosztów w postępowaniu przed organami administracji państwowej i samorządowej
– podróży do sądu z siedzibą za granicą
– prawnego poradnictwa sądowego

Jeśli jesteś zainteresowany wspomnianym ubezpieczeniem, zadzwoń do naszego konsultanta, który dokładnie opisze zakres ubezpieczenia, a także pomoże dokonać wszelkich formalności. Zapraszamy również do jednego z naszych biur w Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu i Będzinie.

 

Współpracujemy

Klient 16
Klient 15
Klient 13
Klient 12
Klient 10
Klient 9
Klient 7
Klient 6
Klient 5
Klient 4
Klient 3
Klient 2
Klient 1
Klient 17