Nawet bardzo doświadczonym kierowcom zdarza się stłuczka, kolizja lub wypadek samochodowy. Możemy być pewni swoich umiejętności, lecz nie jesteśmy w stanie uchronić się przed błędami innych kierowców i ich skutkami. Możemy jednak uchronić się przed niewiedzą i wcześniej poznać zasady, którymi powinniśmy się kierować, gdy dojdzie do wypadku lub innego zdarzenia drogowego. Gdy posiadamy wiedzę, możemy czasami sprawnie i w krótkim czasie zmniejszyć skutki szkody.

W przypadku stłuczki bądź niegroźnej – dla życia lub zdrowia uczestników – kolizji, wystarczy że przestawimy auta tak, by nie tarasowały ruchu i spiszemy oświadczenie, które powinno zawierać:

a) Imiona i nazwiska kierowców, ich numery PESEL, adresy zamieszkania oraz numery prawa jazdy;
b) Numery rejestracyjne i VIN pojazdów, a także dane właścicieli pojazdów;
c) Szczegółowy opis zdarzenia oraz rysunek;
d) Oświadczenie sprawcy o przyznaniu się do winy;
e) Podpisy kierowców.

Warto dokonać dokumentację fotograficzną zdarzenia jak również spisać dane do ewentualnych świadków. Obecność Policji nie jest konieczna, chyba że nie jesteśmy w stanie określić sprawcy lub sprawca uciekł/jest pod wpływem alkoholu/nie ma ważnej polisy OC. Zgłoś szkodę najszybciej jak się da – zadzwoń do ubezpieczyciela sprawcy, a w przypadku Twojej winy do własnego ubezpieczyciela.

Jeśli jednak doszło do wypadku, powinniśmy przedsięwziąć następujące działania:

  • Oceniamy sytuację

    Jeśli są osoby ranne lub pojawił się ogień, zadzwoń pod numer 112 i zgłoś wypadek.

  • Zabezpiecz siebie i miejsce zdarzenia przed udzieleniem pierwszej pomocy poszkodowanym

    Włącz światła awaryjne, załóż kamizelkę odblaskową, ustaw trójkąt, zabezpiecz miejsce tak, by nie stwarzało nowych zagrożeń.

  • Udziel pierwszej pomocy

    Jeśli poszkodowany w wypadku jest przytomny, zapytaj go jak się czuje i czy coś mu dolega (osoby uczestniczące w wypadku często bywają w szoku, przez co nie są w stanie udzielić nam konkretnej odpowiedzi, dlatego warto obserwować poszkodowanego);

    Jeśli poszkodowany krwawi, postarajmy się zatamować krwotok (posłuży nam ku temu dobrze wyposażona apteczka, która według przepisów obowiązkowo powinna znajdować się w każdym pojeździe) – osobie rannej nie należy podawać picia ani jedzenia. Wskazana jest rozmowa z poszkodowanym (warto zapytać, czy dana osoba nie musi zażyć leków)

    W przypadku, gdy uczestnik wypadku jest nieprzytomny, sprawdź czy oddycha, obserwując ruch klatki piersiowej (staraj się nie przenosić poszkodowanego, jeśli nie jest to konieczne). Gdy poszkodowany nie oddycha, sprawdź czy jego drogi oddechowe są drożne – przed tym działaniem załóż rękawiczki jednorazowe. Po udrożnieniu dróg oddechowych ponownie sprawdź oddech. Jeśli poszkodowany oddycha ustaw go w pozycji bocznej bezpiecznej, jeśli nie – wykonaj resuscytację:

    – Wykonaj 30 uciśnięć na odsłoniętą klatkę piersiową obiema rękami, ułożonymi jedna na drugiej (w tempie ok. 2 uciśnięć na sekundę);
    Odchyl głowę poszkodowanej osoby i załóż maseczkę ochronną
    – Zatkaj jedną ręką nos osoby nieprzytomnej
    – obejmij ustami usta poszkodowanego i dwukrotnie wdmuchnij powietrze tak, by uniosła się klatka piersiowa.

    Uciśnięcia i oddechy powtarzaj do przybycia odpowiednich służb lub do przywrócenia oddechu i tętna poszkodowanego.

Pamiętaj! Ubezpieczenie OC chroni kierowcę pojazdu jedynie przed kosztami szkód, które wskutek zdarzenia drogowego wyrządzi innym osobom. Jeśli chcesz chronić własne życie i zdrowie, a także pojazd, warto wykupić ubezpieczenie dobrowolne, które chroni nas nawet w przypadku, gdy to my jesteśmy winni wypadku.

Zadzwoń do nas, a z przyjemnością pomożemy Ci wybrać najdogodniejszą polisę!



Współpracujemy

Klient 16
Klient 15
Klient 13
Klient 12
Klient 10
Klient 9
Klient 7
Klient 6
Klient 5
Klient 4
Klient 3
Klient 2
Klient 1
Klient 17