AC jest ubezpieczeniem dobrowolnym i podobnie do innych ubezpieczeń posiada listę sytuacji, w których ubezpieczenie nie zadziała, a co za tym idzie nie otrzymamy odszkodowania.

Wspomniane sytuacje, jak również inne „wyłączenia odpowiedzialności” powinny być określone w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU), dlatego zawsze należy dokładnie przeczytać umowę zawarcia polisy ubezpieczeniowej.

Ubezpieczenie AC ma nas chronić przed zdarzeniami losowymi np. kradzieżą auta lub stłuczką z innym pojazdem/przeszkodą. Odszkodowanie w tej sytuacji nie zostanie nam wypłacone jeśli:

  1. Szkoda została spowodowana umyślnie;
  2. Kierowca nie posiadał uprawnień do prowadzenia pojazdu;
  3. W skradzionym aucie znajdowały się kluczyki/dokumenty;
  4. Przed kradzieżą nie zamknęliśmy drzwi do auta lub nie uruchomiliśmy wszystkich zabezpieczeń.

Można zapytać: skąd ubezpieczyciel będzie wiedział o tym, że szkoda została spowodowana z premedytacją? Ubezpieczyciel w pierwszej kolejności sprawdzi liczbę szkód na naszym koncie. Jeśli wcześniej nie mieliśmy szkody, ubezpieczyciel założy, że jesteśmy uczciwi – chyba że okoliczności zdarzenia będą budzić wyraźne wątpliwości. W przypadku kradzieży zazwyczaj sprawdzana jest zgłoszona liczba kluczyków do auta. Jeśli zakupiliśmy auto z dwoma kompletami kluczyków i zostanie nam ono skradzione, ubezpieczyciel sprawdzi czy nadal posiadamy oba komplety – jeśli nie, to ubezpieczenie z pewnością nie zostanie nam wypłacone. Towarzystwa Ubezpieczeniowe posiadają swoje metody wykrywania oszustów, które w praktyce są bardzo skuteczne.

Oczywiście istnieją inne sytuacje, w których odszkodowanie z AC nie zostanie nam wypłacone. Ubezpieczenie określone jest także terytorialnie. Jeśli więc nasza polisa obejmowała terytorium Polski, odszkodowanie za wypadek/stłuczkę poza jej granicami nie będzie nam przysługiwać.

Pamiętajmy, że zgłoszenie szkody/kradzieży ubezpieczonego auta powinna zostać zgłoszona w ciągu jednego dnia roboczego, następnie musimy spotkać się z ubezpieczycielem w celu okazania potwierdzenia z Policji, posiadanych dokumentów i kluczyków. Jeśli ubezpieczyciel wypłaci nam odszkodowanie zanim Policja umorzy sprawę, to prawo do odzyskanego auta przechodzi na ubezpieczyciela.

Jeśli poszukujesz odpowiedniego AC – zadzwoń do nas – pomożemy Ci w doborze oferty najlepiej dopasowanej do Twoich potrzeb!

Współpracujemy

Klient 16
Klient 15
Klient 13
Klient 12
Klient 10
Klient 9
Klient 7
Klient 6
Klient 5
Klient 4
Klient 3
Klient 2
Klient 1
Klient 17