Z badań Europejskiej Rady Bezpieczeństwa Transportu wynika, że Polska przoduje pod względem liczby śmiertelnych wypadków drogowych w Europie. Gorsze statystyki zanotowały jedynie Rumunia i Bułgaria. Ma być to jeden z argumentów za wprowadzeniem nie tylko podwyżek mandatów, ale także uzależnieniem wysokości składki OC od punktów karnych jakie posiadamy na koncie.

Za takim rozwiązaniem optuje Polska Izba Ubezpieczeń twierdząc, że będzie to bardzo dobre działanie prewencyjne. Kierowcy, którzy zdobędą więcej mandatów, otrzymają droższą wycenę polisy OC. „Ukarani” w ten sposób kierowcy, będą musieli przez dłuższy okres czasu jeździć przepisowo, by ponownie zyskać zaufanie ubezpieczyciela i zmniejszyć składkę za OC. Innymi słowy kierowcy w obawie przed podwyżką ceny OC, mają zacząć jeździć bezpieczniej, unikając punktów karnych.

 W ten sposób ubezpieczyciel będzie mógł wyceniać ubezpieczenie na podstawie poniższych czynników:
– Wieku kierowcy;
– Zakresu ubezpieczenia;
– Marki i wieku posiadanego auta;
Liczby posiadanych punktów karnych;
– Pojemności silnika posiadanego auta;
– Długości okresu posiadania prawa jazdy;
– Liczby szkód spowodowanych przez kierowcę;

Uzależnienie ceny polisy OC od ilości wykroczeń jest zasadą, która obowiązuje w Stanach Zjednoczonych. I właśnie na wzór amerykański, rząd polski planuje wprowadzić powyższe zmiany. Zmiany, które mają dotyczyć także wysokości mandatów. Z nieoficjalnych informacji wynika, że po wprowadzeniu nowych przepisów najwyższy mandat wynosiłby 1500 zł, a nie jak dotychczas 500 zł. Dołożyć do tego brak możliwości odmowy mandatu oraz obowiązek opłacenia kary w ciągu kilku dni i mamy gotowy „polski bat na kierowców”. Choć Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji nie podaje póki co żadnych szczegółów, to z pewnością wkrótce możemy spodziewać się podwyżek – pytanie tylko na jakich zasadach?

Jeśli szukasz dopasowanego do potrzeb lub najtańszego ubezpieczenia OC lub AC – zadzwoń do nas lub odwiedź jedno z naszych biur w Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu lub Będzinie, a my z przyjemnością pomożemy Ci wybrać najodpowiedniejszą polisę.

Współpracujemy

Klient 16
Klient 15
Klient 13
Klient 12
Klient 10
Klient 9
Klient 7
Klient 6
Klient 5
Klient 4
Klient 3
Klient 2
Klient 1
Klient 17