Pomimo, iż obecnie kierowcy nie mają obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego oraz polisy OC auta podczas kontroli drogowej, to istnieją sytuacje, w których warto mieć ze sobą odpowiednie dokumenty.

Taką sytuacją jest zwłaszcza stłuczka lub wypadek. Każdy, kto choć raz spowodował kolizję lub był jej uczestnikiem wie, że jest to sytuacja bardzo stresująca. W naszym organizmie zwiększa się poziom adrenaliny, przez co wiele osób daje ponieść się emocjom i bywa agresywnych.

Wyobraźmy sobie następującą sytuację: bierzemy udział w stłuczce, której winny jest inny kierowca. Chcąc spisać odpowiednie oświadczenie potrzebujemy danych z odpowiednich dokumentów. Winny stłuczki kierowca stwierdza, że nie posiada dokumentów – w tym momencie nerwy sięgają zenitu, ponieważ nie mamy pewności, że dany pojazd jest ubezpieczony.

Co prawda ubezpieczenie OC można sprawdzić na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego podając numer rejestracyjny pojazdu – jednak baza danych UFG nie jest aktualizowana na bieżąco, dlatego może się zdarzyć, że informacji o danym pojeździe nie znajdziemy.  Możemy również znajdować się w miejscu, gdzie zasięg jest słaby, a problemy z połączeniem internetowym są duże. Na stronie UFG nie znajdziemy również wszystkich danych niezbędnych do rozpoczęcia procesu likwidacji szkody.

Jak uniknąć zbędnego konfliktu? Wystarczy posiadać prawo jazdy, dowód rejestracyjny i odpis z polisy (osoby prowadzące nieswoje auto, powinny również posiadać pisemne oświadczenie o zgodzie na jego użytkowanie od właściciela pojazdu), a wszelkie formalności związane z kolizją/wypadkiem/stłuczką z pewnością przysporzą nam mniej stresu i problemów.

Warto również posiadać kopię formularza zgłoszenia szkody od własnego ubezpieczyciela, co z pewnością pozwoli nam zaoszczędzić trochę czasu i uniknąć niepotrzebnych dodatkowych formalności. Jeśli natomiast chcesz wiedzieć jakie informacje powinny znaleźć się w oświadczeniu między uczestnikami kolizji, wystarczy że przeczytasz nasz wcześniejszy artykuł.

Kupiłeś samochód i szukasz najodpowiedniejszej i najkorzystniejszej polisy, a może chciałbyś zmienić ubezpieczyciela? Zadzwoń do nas! Służymy radą i pomocą przy załatwianiu ewentualnych formalności.

Współpracujemy

Klient 16
Klient 15
Klient 13
Klient 12
Klient 10
Klient 9
Klient 7
Klient 6
Klient 5
Klient 4
Klient 3
Klient 2
Klient 1
Klient 17